امروزه کاربرد تجهیزات حساس الکترونیکی ،چه تجاری و چه صنعتی به صورت متداول عادی شده است .و مشکلات اساسی مربوط به نصب این تولیدات حساس امروزه بیشتر آشکار می گردد .

اولین مشکل اساسی استفاده از برق نامناسب می باشد . شبکه های برق رسانی امروزه  تنها  برای  سیستم روشنایی ،تولید حرارت و روشن کردن موتور های الکتریکی می باشد و توسعه این شبکه های برق رسانی فقط جوابگوی خواستهای دنیای دیروز و فردای معمولی ماست .

طبق آمارهای رسمی جهانی95 % اشکالات ایجاد شده در دستگاههایی از قبیل کامپیوتر ،فاکس و سیستم های حساس پزشکی مربوط به عوامل زیر می باشد :

 

-1 ولتاژمتغیر(اغتشاش) :

تغییر ولتاژ یک ضربان کوتاه مدت روی خط نرمال برق می باشد و دارای علتهایی از قبیل ارسال امواج پرقدرت رادیویی ،قطع و وصل جریان در خطوط فشار قوی برق ، رعد و برق و نداشتن زمین مناسب  در اتاق های عمل و سالن کامپیوترهای مرکزی و .... می باشد .

این امر باعث می شود اطلاعات به دست آمده از دستگاهها بعضا غلط باشد ، دستگاه حافظه اش پاک شود و یا بکلی از کار بیافتد .

 

-2  تنزل ولتاژ :

ولتاژبرق در بین استفاده کنندگان ذاتا مختلف است .کسانی که در نزدیک شبکه های برق رسانی قرار دارند از ولتاژبالا و کسانی که در دورتر قرار دارند از ولتاژ ضعیف تر استفاده می کنند .البته امروزه بعضی از دستگاهها دارای کنترل کننده ولتاژ هستند. این کاهش و یا افزایش می تواند باعث  خراب شدن منبع تغذیه دستگاه ،نادرست منتقل شدن اطلاعات ،صدمه دیدن قطعات ،ازبین رفتن حساسیت در دراز مدت و ... شود.

 

-3 اختلاف فرکانس :

در بسیاری موارد منبع برق می تواند از منبع دیگری کمک گرفته باشد که این منبع دوم معمولا شامل یک فرکانس غیر ثابت است که کمتر از فرکانس اصلی می باشد .

-4 خاموشی برق :

بر اساس یک تحقیق نشان داده شده است که یک دستگاه مانند کامپیوتر به طور میانگین انتظار مواجه شدن با حوادثی در حدود 128/3 در ماه را دارد و می تواند برنامه عادی خود را طی کند در آنالیز انجام شده در نمودار زیر نشان داده می شود که 0.6 خاموشی انجام شده در یک ماه مساوی است با 7.2 هزینه های جمع بندی شده در سال برای زمان توقف ناشی از خاموشی که می تواند در نوع خود غیر قابل تحمل باشد .

 

جمع درصد

میزان در ماه

اشکالات

49 %

62.6

نوسانات زودگذر

39.5 %

50.7

میزان قطع و وصل

11 %

14.4

تنزل ولتاژ

0.5 %

0.6

خاموشی

100 %

128.3

جمع

 

 

بهترین راه برای جلوگیری از مشکلات برق چیست ؟

 

تولی نیرو با بیش از 18 سال تجربه در زمینه سیستمهای UPS با بهره گیری از پیشرفته ترین تکنولوژی موجود در زمینه ساخت سیستمهای پاورالکترونیک و مطابق با استاندارد مورد تایید سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران و با در نظر گرفتن شرایط (آب ،هوا،محیط و ...)توسط متخصصان ،این سیستم مطالعه ،طراحی و پس از کنترلهای فنی و آزمایشات لازم و تایید نهایی بازرسان ساخته و آماده تحویل می باشد .

 

 

 

 

UPS چیست ؟

یک منبع برق اظطراری متناوب است که در صورت ایجاد اشکال در برق شبکه و یا قطع آن می تواند جایگزین مناسبی برای آن باشد و از حروف اول واژه های Uninterruptible Power Supply  به معنای منبع تغذیه بدون وقفه گرفته شده که قبلا در دو نوع OFF LINE وON LINE  و اکنون نیز مدل LINE INTERACTIVE به آنها اضافه شده تولید می گردد.

 

بهترین شکل موج خروجی UPS چیست ؟چرا؟

اغلب دستگاههای اندازه گیری الکترونیکی بخصوص دستگاههای حساس پزشکی دارای بالاترین راندمان با شکل موج سینوسی بوده و مدت زمان طولانی تری قابل استفاده هستند .(البته بدیهی است که در مورد سیستم های روشنایی که صرفا ولتاژ مطرح است شکل موج پله ای نیز مناسب می باشد .)خصوصیت دیگر شکل موج سینوسی این است که دارای کمترین هارمونی مزاحم و نویز تشعشعی است . از اینرو می توان از آن برای تغذیه دستگاههای مخابراتی یا گیرنده های رادیویی و تلویزیونی استفاده نمود .

 

سیستم OFF LINE چیست ؟

 

 

در صورتی که برق شهر وصل باشد در روی پریز خروجی UPS برق شهر موجود بوده و همزمان به شارژکردن باطری می پردازد واگر برق قطع شود بلافاصله بعد از مدت زمان کوتاهی (حداکثر 4 میلی ثانیه ) برق خروجی UPS جایگزین برق شهر می شود و استاتیک سوییچ این جایگزینی را انجام می دهد .

 

سیستم LINE  INTERACTIVE چیست ؟

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

این سیستم به مانند سیستم OFF LINE بوده با این تفاوت که یک کنترل کننده برق شهر (استابلایزر) بر سر راه برق شهر قرار دارد و نوسانات برق را کنترل می نماید .

 

چرا از سیستم فول سنکرون استفاده می شود؟

به دلیل آنکه هرگونه نوسان دامنه ولتاژ  در حالت بار کامل از بین می رود.

 

 

سیستم  ON  LINE چیست ؟

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در سیستم ON LINE یو پی اس همیشه در حال کار است در زمانی که برق شهر وصل باشد اینورتر از برق شهر یا احیانا باطری و اگر برق قطع شود فقط از باطری استفاده می کند .بنابراین خروجی ثابت و بدون وقفه خواهد بود در سیستمهای ON LINE  تغییرات برق ورودی تاثیری در ولتاژ خروجی نخواهد داشت .